Dom

Blacha na dach — wskazówki, które ułatwią Ci jej wybóro czym trzeba pamiętać przed jej wyborem

W trakcie planowania budowy domu bądź zmiany pokrycia na dachu przychodzi moment, gdy konieczne jest, aby wybrać odpowiedni materiał, których w ofercie jest obecnie całkiem sporo. Czytając poniższy wpis poznasz większość zalet jednego z takich materiałów, a konkretnie blachy dachowej.

O czym musisz pamiętać Jak wybrać odpowiedni rodzaj blachy dachowej?

Istnieją pewne sprawy, o jakich musimy pamiętać w momencie zakupów. Podstawą jest cena, ale istotna jest też jakość materiału – im cięższa i grubsza jest blacha, tym trwalszy oraz solidniejszy będzie pokryty nią dach. Następną istotną kwestią jest rodzaj powłoki zabezpieczającej blachę – najtrwalsza jest ta wykonana z HPS lub PVDF. Na trwałość blachy wpływa także właściwe zabezpieczenie przed korozją, w przypadku blachy ze stali funkcję takiego zabezpieczenia pełni najczęściej alucynk.

Blacha dachowa – którą najlepiej wybrać?

Blacha dachowa ma różne parametry i może się różnić kształtem oraz materiałem wykonania. Aktualnie w gronie najpopularniejszych wariantów blach są 3 jej odmiany.

Blacha dachowa trapezowa to blacha w całości gięta, a na jej powierzchni znajdują się. Jest to pokrycie, które charakteryzuje się dobrymi właściwościami odprowadzania wody. Blacha na dach płaska ma klasyczny, prosty kształt, który uzupełnia rant w postaci metalowej listwy. Dzięki lekkiej i nieskomplikowanej konstrukcji jest tańsza od innych opcji oraz łatwo ja ułożyć. Blachodachówka to najczęściej wybierany blachy, głównie za sprawą dużego podobieństwa do tradycyjnych dachówek. Na sklepowych półkach dostępy jest ogromny wybór kolorów oraz mnóstwo wzorów, przez co jest to materiał bardzo uniwersalny.

Jakie korzyści niesie ze sobą blacha na dach?

Za największą zaletę blachy na dach można uznać jej uniwersalność. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów i kolorów można łatwo dopasować ją do niemal każdego budynku i rodzaju elewacji. Jest materiałem, który wyróżnia się też wysoką szczelnością oraz trwałością, a to jest gwarancją jakości na długi czas. Opisując plusy, jakie posiada blacha dachowa, nie sposób nie wspomnieć o bezproblemowym montażu. Produkty z blachy nie stwarzają problemów przy docinaniu, więc łatwo da się je dopasować nawet do najbardziej skomplikowanego kształtu dachu. Blacha dachowa ma niewiele wad, jedną z nich jest słyszalny odgłos padającego deszczu kolejną jest wymóg zamontowania śniegołapów dla dachu o większym spadzie. Jednak dzięki znacznej przewadze zalet jest ona wciąż bezdyskusyjnym liderem pokryć dachowych.