Dom

Wanna dla podopiecznych z dysfunkcjami ruchowymi – życzymy bezpiecznej kąpieli

Obowiązkowym wyposażeniem łazienki, dla osób w wieku senioralnym lub z dysfunkcjami psychoruchowymi, będzie wanna dla niepełnosprawnych. W sytuacji ograniczonej sprawności będą one mogły bezpiecznie i samodzielnie otrzymać pełen dostęp do urządzeń sanitarnych. Czy wanna dla niepełnosprawnych to optymalny asortyment?

Jak działa wanna dla osób z deficytami ruchu?

Wanny z drzwiami to całkiem inny rodzaj wanny od tego, z którym spotykamy się normalnie. Co więcej, typowa wanna z wysokimi ściankami do higieny osób z upośledzeniem ruchu sprawi, iż, najpewniej będzie to znacznie niebezpieczniejsze niż klasyczna kabina prysznicowa, z zerowym odpływem na podłodze. Takie rozwiązanie umozliwia bezpośredni wjazd wózka inwalidzkiego do kabiny, co sprawia że osoba niepełnosprawna jest w stu procentach bezpieczna. Jednak wanna dla niepełnosprawnych to wyjątkowe urządzenie, charakteryzujące się szeregiem opcji i gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Jej zainstalowanie zagwrantuje, że każda chwila kąpieli okaże się jak najbardziej wygodna i przyjemna, nawet w porównaniu do typowego natrysku z niskim brodzikiem.

Jak zamówić wannę dla podopiecznych z dysfunkcjami ruchu?

Głównym czynnikiem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę nabywając wannę dla osób z ograniczeniem ruchowym pozostaje krawędź brzegu. Żeby ułatwić samodzielne przejście do wanny, musi znajdować się na równo z siedziskiem wózka. Przeważnie będzie to wysokość ok. 45 – 55 cm. Bezkonkurencyjnym modelem okazują się przeważnie wanny z drzwiami. To urządzenie gwarantuje o wiele więcej komfortu i dyskrecję. Konstrukcja z drzwiczkami umożliwia wchodzenie i wychodzenie podobne do postępowania z kabiną prysznicową. W dobrych modelach poziom wejścia pozostaje bardzo niski, dzięki czemu brzegi są wystarczająco wysokie. Wówczas da się myć się w pozycji siedzacej lub na stojaka. W sprzedaży są też wanny dla osób z niepełnosprawnością, do których na stałe wmontowano siedzenia. Ich wadą jest jednak brak szans kąpieli w pozycji stojącej.