Dom

Jak ocienić taras – na stałe lub na sezon

Rezydenci domów jednorodzinnych mogą potwierdzić, że dla tarasu rezerwuje się rolę letniego centrum dla domowników. Zatem powinno się postarać się, żeby jego urządzenie było użyteczne i pozwalało na kontakt z naturą mimo niesprzyjającej aury. W okresie wiosenno-letnim niezbędne okazuje się zadaszenie, które chroni przed nadmairem słońca i opadami.

Co jest ważne przy planowaniu daszku?

Średniej wielkości taras o optymalnej powierzchni nieprzekraczającej 10 m2 najczęściej umieszcza się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Wokół domu, może także znaleźć się parę tarasów, na które promienie słońca padają o każdej porze dnia z inną mocą. Dobrze jest wiedzieć, że najsłabiej nagrzane są tarasy umieszczone na północnej części budynków. Korzystnie jest w sytuacjach, w których weranda jest zlokalizowana na tyłach lub z boku domu – wtedy gwarantuje wyższą dyskrecję, dlatego że nie sąsiaduje z wiatą garażową, ruchliwą ulicą czy śmietnikiem, a tworzy korzystne dla ludzi połączenie domu i ogrodu. Miejsca, zalane słońcem przez większość dnia, rekomenduje się zacieniać. W łatwy sposób można zapewnić bliskim regulowaną kontrolę wskazania termometru na dworze, a także w wewnątrz pomieszczeń. Jak to zrobić?

Gdy montujesz dach, nie zapomnij paru zasadach

Projektując warto postawić na zgodność praktyczności i estetyki. Taras powinien harmonizować zarówno z charakterem domu, jak i z otoczeniem. Chodzi tu przede wszytskim o gabaryty i design dopasowany do reszty. Dość częstym niedopatrzeniem obecnym przy tego rodzaju rozwązaniach jest nieproporcjonalny stosunek do całości posesji, dlatego pergola tarasowa nie może okazać się zbyt „ciężka” w relacji do całości.

Dachy tarasowe – stałe czy sezonowe?

Obecnie w branżowych katalogach znajdziemy sporo patentów pozwalających na czasowe, jak i stacjonarne osłonięcie tarasu. Alternatywą dla dachu są markizy, parasole czy popularne żagle – każda z tych konstrukcji może posłużyć przez wiele sezonów. Jednakże w większości właściciele zamawiają osłony na stałe, przytwierdzane do ścian, jak pergola tarasowa. Taki dach wykonuje się z elementów zasłaniających lub przezroczystych. Można również zastosować składane zadaszenie, które wykonane jest z płótna. Można je zastosować, gdy w grę wchodzi doświetlenie pomieszczenia.