Jak miedź wpływa na nasze zdrowie?

Miedź działa dobroczynnie na nasz organizm. Jej niedobory mogą nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Na szczęście kubek miedziany w połączeniu z odrobiną wody to wystarczający sposób na to, by poprawić swoje zdrowie. Na czym polega rola miedzi w naszym ciele oraz gdzie można go znaleźć?

Miedź w ludzkim organizmie – jaką ma funkcję?

Miedź jest obecna w skromnych ilościach w każdej tkance organizmu człowieka. Miedź wraz z żelazem odpowiada za rozprowadzanie tlenu po organizmie. To między innymi jej zadaniem jest dbanie o pracę mózgu i prędkość przesyłania impulsów. Zadaniem miedzi jest także wspieranie odporności oraz dbanie o sprawność serca i krwiobiegu. Następną przydatną funkcją jest opóźnianie procesów starzenia oraz likwidowanie bakterii i wolnych rodników, które niszczą komórki.

Jakie są najlepsze źródła miedzi w jadłospisie?

Produkty spożywcze o największej zawartości miedzi to: wątróbka, kakao, orzechy, nasiona słonecznika, otręby pszenne oraz płatki owsiane. Przyswajalność miedzi jest zależna od wielu czynników. Najwyższą wchłanialność ma miedź dostarczana do organizmu dzięki pokarmom pochodzenia zwierzęcego. Zwolennicy diet bezmięsnych powinni zadbać o dostarczenie organizmowi witaminy C i węglowodanów, które poprawią przyswajanie miedzi. Na pogorszenie przyswajalności wpływa natomiast pożywienie z dużą zawartością cyny, cynku, fosforu, wapnia i żelaza.

Kubki miedziane jako idealna metoda na pozyskanie miedzi

Do źródeł miedzi zalicza się również wodę. Tu ilość miedzi zależy między innymi od rodzaju rur oraz kwasowości wody – w wodzie z wysoką zawartością magnezu i wapnia stężenie jest najmniejsze. Mogą to zmienić kubki miedziane. Umieszczając w nich wodę, w zaledwie kilka godzin otrzymamy odpowiednie pH oraz wyższe stężenie jonów miedzi. Zaletą picia takiej wody jest poprawa nawilżenia i pozbycie się toksyn z organizmu. Wodę miedzianą dobrze jest wypijać rano – pobudzimy w ten sposób układ pokarmowy do pracy . Poza kwestiami zdrowotnymi, kubki miedziane można wykorzystać jako oryginalną dekorację domu.