Czy stać cię na własną saunę?

Czerpanie przyjemności z sauny nie musi być wyłącznie dla bogaczy. Czy należy posiadać dodatkowy parcelę na podwórku lub specjalistyczne wyposażenie? Na osobistą saunę może się zdecydować właściwie każdy, komu zależy na korzystaniu z jej dobroczynnych właściwości. Co warto mieć na względzie, zamawiając prywatną saunę? W jakich warunkach ręcznik 140×70 powinien wystarczyć do radości z jej uroków?

Najważniejsze sprawy przed zakupem sauny

Zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę następujące kwestie

Wybór miejsca. Licznym osobom gorące łaźnie wydają się jedynie dużymi instalacjami, które można znaleźć w obiektach dostępnych dla każdego. Tak naprawdę sauna nie musi zajmować dużo miejsca, a nawet może się zmieścić w M-3 w blokach, np. w większym pomieszczeniu sanitarnym. Łazienka do instalacji sauny to niezły pomysł, ponieważ nie trzeba wtedy instalować prysznica z chłodną wodą. Osoby posiadające dom, mogą postawić na wybudowanie sauny w ogrodzie. Wtedy najlepiej umieścić tam prysznic, pod którym będzie można ochłodzić ciało po opuszczeniu łaźni.

Instalacja sauny.

Nowoczesne sauny do użytku prywatnego mają w swoim wyposażeniu ogrzewanie elektryczne. Dlatego przed montażem sauny musisz zadbać o przeciągnięcie instalacji elektrycznej, do której zostanie ona podłączona. Oprócz tego do miejsca na saunę powinna zostać podprowadzona instalacja wod-kan, ale także układ wentylacji – wytworzy się tu sporo pary wodnej . W przypadku gdy założysz saunę wewnątrz mieszkania, o tę instalację musisz zadbać z dużą pieczołowitością.

Ile to będzie kosztować? Ostateczny koszt budowy sauny jest zależny od rodzaju, szczególnie od jej rozmiarów oraz wydajności energetycznej, a także od jej osprzętu. Nieskomplikowane konstrukcje saun do domu to koszt około 4-5 tys. zł, a więc w sam raz na możliwości ekonomiczne kogoś o średnich zarobkach. Rzecz jasna większe modele wiążą się z o wiele wyższymi kosztami.

Dlaczego opłaca się mieć własną saunę?

Od setek lat sauna jest cenionym sposobem na odpoczynek ciała i umysłu po pracowitym dniu. Trudno tu o rywali, jeśli chodzi o dostępne i nie ekstremalne recepty na lepszą odporność, kondycję skóry i odetchnięcie pełną piersią. Dobrym czasem na zabiegi w saunie jest zimniejsza część roku, kiedy na zewnątrz ochładza się i niesprzyjająca aura ogranicza podjęcie efektywnych działań dla zdrowia. W saunie można rozgrzać ciało i w ten sposób pozbyć się groźnych toksyn. Zimowe pobyty w saunie nie tylko odprężą organizm, ale również w korzystny sposób poprawią sprawność. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdzie niewielka ilość światła słonecznego i krótki dzień powodują, że człowiek poszukuje alternatywnego źródła energii.